TAM TAHILLARA BESLENMENİZDE YER VERİN:)

TAM TAHILLARA BESLENMENİZDE YER VERİN:)

Karbonhidratlar beslenmemizin büyük bir bölümünü kapsamaktadır.  Günlük aldığımız enerjinin % 55-60 ‘ı nı karbonhidratlardan sağlamamız gerekmektedir.  Bizim için önemli olan kan şekerimizi hızlı yükseltip çabuk acıkmamıza neden olan basit karbonhidratlardan ( bisküvi, kek, şeker, paketli gıdalar) kaçınıp, kompleks karbonhidrat kaynaklarına ( tam tahıllar, baklagiller,meyve) yönelmektir. Günümüzde tam tahıl kaynaklarının sağlığımız için önemi bilinmekteyken,  neden önemli olduğu konusu son dönemlerde yapılan çalışmalarla bulunmuştur.

Tam tahıl tüketiminin Tip 2 Diyabet ve Kardiyovasküler hastalıklara karşı koruyucu etkisinin mekanizması The American Journal of Clinical Nutrition’da yayınlanmıştır. Katılımcıların 12 hafta boyunca yüksek düzeyde  tam tahıl tüketmesinin ardından; araştırmacıların yaptığı metabolomik analiz ( metabolik süreçlerde oluşan küçük moleküllerin incelenmesi) sonucu,  bir dizi biyolojik fonksiyona sahip betaini incelemişlerdir.

BETAİN, İNSAN VÜCUDUNDA İLK DEFA BU ÇALIŞMA İLE GÖZLEMLENMİŞTİR.

Tam tahıllar betainin  önemli bir besin kaynağıdır. Bu çalışma sonucunda; araştırmacılar, daha yüksek betain bileşik seviyeleri ve geliştirilmiş glukoz metabolizması arasında bir ilişki keşfetmişlerdir. Bir  diğer takip deneyinde ise , ekip laboratuvardaki hücreler üzerinde bazı betain bileşiklerini test etmiştir. Özellikle, kardiyak dokuda  aktif olduğu bilinen 5-aminovalerik asit betain (5-AVAB) ile ilgilenmişlerdir.  5-AVAB’nin kardiyomiyositlerin belirli bir hücre membranı proteininin fonksiyonunu inhibe ederek bir enerji kaynağı olarak yağ asitleri kullanımını azalttığı gözlemlenmiştir.
Bununda  bazı kalp ilaçları  ile benzer etkiye sahip olduğu bulunmuştur. 

Tam tahıl tüketiminin bizlere faydaları;

** Lif alımımızı yükseltir.

** Sindirim sistemimizin çalışmasına yardımcı olur.

** LDL kolesterolün düşmesini sağlar.

** Kilo kontrolünde etkilidir.

** Tam  tahıl tüketmeniz  aslında direk  kilo vermenizi sağlamasa  bile, çalışmalar sahip olduğunuz vücut yağ miktarını azaltmanıza ve bu yağın daha sağlıklı bir şekilde dağılmasına neden olabileceğini göstermiştir.

** Tokluk sağlar.

** Kan şekeri seviyenizi regüle eder.

** Vücudumuzda cereyan eden hemen her türlü işlev için gerekli olan B vitaminlerini içerirler.

Sağlık faydası yukarıda görüldüğü çok fazla olan tahıllardan korkmayın!! Dengeli beslenme programınızda muhakkak ölçülü bir şekilde yer verin 🙂